فیزیوتراپی آسیب های ورزشی مفصلی عضلانی tel:26315000

کلینیک فیزیوتراپی پردیسان (تهران) TEL: 26315000

فلج عصبی صورت
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٩
 

 فلج "بلز" عارضه‌ای است که در آن عضلات صورت به طور موقت فلج می‌شوند، این عارضه ناشی از صدمه به اعصاب در صورت است، و اغلب تنها یک طرف صورت را گرفتار می‌کند.

علائم فلج بلز شامل ضعف در یک طرف صورت،انقباضات کوتاه‌مدت عضلانی،
افتادگی پلک و لب،اشک‌ریزش و سرازیر شدن آب دهان در طرف مبتلا، خشکی چشم، یا خشکی دهان می‌شود.

گاهی بعضی  از افراد مبتلا به فلج بلز در صورت شدید نبودن ضایعه در طول دو تا سه هفته بدون درمان بهبود پیدا می‌کنند.

موفق‌ترین شیوه برای پیشگیری از بروز علائم اضافی این است که علت آسیب عصبی را شناسایی و با درمان دارویی توسط متخصص مغز و اعصاب و فیزیوتراپی به موقع که 10 روز بعد از ابتلا میباشد آن را برطرف کرد.

اکثریت مبتلایان به فلج صورتی بلز در در صورتی که مرتب تحت درمان فیزیوتراپی قرار داشته باشند در طی سه تا شش ماه کاملا بی‌علامت می‌شوند.


 
 
راه رفتن با عصای زیر بغل
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٥
 

 راه رفتن با عصای زیر بغل تا هنگامی که بیاموزید بدون استفاده از هر دو پایتان راه بروید، می‌تواند توانفرسا باشد.

مهمترین نکته این است که مطمئن شوید عصای زیر بغل با اندازه بدن شما تناسب دارد.

پزشک یا فیزیوتراپیست تان باید آن را برای شما اندازه کند، با گذاشتن بالشتک بر روی هر عصا باید هر عصا 5 سانتی متر زیر حفره بغل شما باشد.

حفظ تعادل و وضعیت مناسب کمال اهمیت را دارد. شما باید سر، شانه‌ها، شکم، و باسنتان  را  هماهنگ با هم نگهدارید.

همچنین لازم است به طور خاص هنگام نشستن بر  روی صندلی یا  حرکت در پله‌ها احتیاط به خرج دهید.


 
 
گرفتگی ساق پا در دوران بارداری
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٢
 

 گرفتگی ساق پا یک عارضه جانبی شایع بارداری است. برای کمک به جلوگیری از این گرفتاری دردناک این توصیه‌ها را رعایت کنید:

• پیش از رفتن به تختخواب با چند بار حرکت کششی با  عضلات پشت ساق انجام دهید.اما در ضمن انجام این تمرینات هرگز شست‌تان را به سمت بالا حرکت ندهید.

• اگر دچار گرفتگی عضله شدید، سعی کنید ساق پایتان را صاف و پنجه پایتان را خم کنید تا گرفتگی تسکین یابد.

• به آرامی عضلات پشت ساق را مالش دهید تا گرفتگی فروکش کند.


 
 
ورزش برای سالمندان ضروری است
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ٧:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٢
 

ورزش برای افراد در همه سنین به خصوص سالمندان سودمند است.

توصیه می‌شود سالمندان برای سالم ماندن دست کم هر روز 30 دقیقه ورزش کنند و این برنامه ورزشی شامل 20 دقیقه ورزش استقامتی دو روز در هفته باشد.

ورزش‌های مناسب کم‌زحمت برای سالمندان شامل پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، و شنا است.

مهم است که چند دقیقه قبل از شروع ورزش تمرینات کششی و گرم کردن انجام شود.

در صورت احساس ناخوشی، سیاهی رفتن چشم یا درد در قفسه سینه ورزش را متوقف کنید.


 
 
فیزیوتراپی ورزشی در دوران بارداری
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۱
 

 ورزش در دوران بارداری

ورزش کردن در دوران بارداری، در صورتی که دکتر  فیزیوتراپیست تان آن را تایید کند، می‌تواند به سالم نگهداشتن شما و احساس راحتی در این دوران کمک کند.

با وجود اینکه باید از فعالیت شدید اجتناب کنید، ورزش سبک می‌تواند منافع بسیاری در دوران بارداری داشته باشد.

از  جمله این منافع اینها هستند:

• احساس راحتی، داشتن انرژی بیشتر و بهتر خوابیدن در شب.

• کاهش درد کمر و  بهبود وضعیت قرارگیری ستون فقرات در نتیجه تقویت عضلات پشت، ران و باسن.

• کاهش استرس و اضطراب.

• کاهش اضافه‌ وزن در دوران بارداری و بازگشت سریع‌تر به وزن پیش از بارداری.

البته نباید در ورزش افراط کنید، به پاسخ بدنتان به فعالیت جسمی توجه داشته باشید. در صورتی که هر یک از علائم زیر را پیدا کردید، ورزش را فورا متوقف کنید:

• خستگی.

• سرگیجه.

• تپش قلب.

• درد در پشت یا لگن.


 
 
بزرگی شکم عامل بروز کمردرد
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۱
 

 بزرگی شکم عامل بروز کمردرد

اگر از کمردرد رنج می‌برید، ممکن است بزرگی شکمتان مقصر باشد.

وزن زیاد شکم برآمده قوس پشتی را افزایش می‌دهد و  فشار بیشتری بر روی مهره‌ها و عضلات کمر وارد می‌آورد.

 

 همچنین عضلات ضعیف‌ و کشیده‌شده شکم در این حالت نمی‌توانند از ستون فقرات حمایت کنند.

 

بنابراین اگر توضیح پزشکی دیگری برای کمردردتان و جود نداشت، سعی کنید کمتر بخورید و بیشتر ورزش کنید.

 

شنا کردن به خصوص کرال پشت، شیوه‌ای عالی برای فعالیت جسمی و تقویت عضلات شکم است.


 
 
آرتروز چیست؟
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۸
 

 آیا تا به حال درد شدید در ناحیه زانو و یا احساس سفتی در مفاصل، شما را وادار به مراجعه به پزشک و فیزیوتراپیست کرده است؟

آرتروز، بیماری بسیار شایعی است که با افزایش سن عجین بوده و بسیاری از افراد در سن بالا دچار آن می شوند. تقریباً 70درصد افراد بالای 70سال، دچار آرتروز مفاصل هستند. مشخصه این بیماری، تخریب پیش رونده غضروف مفصلی است. از این رو دانستن راهکارهای عملی برای مقابله با این بیماری ضروری به نظر می‌رسد.

مهم‌ترین علت به وجود آورنده آرتروز زانو چیست؟

- افزایش سن مهمترین عامل این بیماری است. با افزایش سن ساختمان غضروف دچار تغییر و تحول می شود، به طوری که آب زیادتری داخل غضروف می رود و در نتیجه، تقریباً تمامی افراد مسن در صورت عکسبرداری متوجه آرتروز در مفاصل شان می شوند.عامل دیگر آرتروز، ارث است؛ به خصوص آرتروزهایی که در خانم ها دیده می شود و به خصوص آرتروز بند انگشتان، زمینه ژنتیک دارند. بنابراین کسانی که در خانواده خود افراد مبتلا به آرتروز بند انگشت داشته اند در معرض ابتلا به آرتروز هستند.

آیا چاقی در به وجود آوردن آرتروز مؤثر است؟

- باید بدانیم که آرتروز به خصوص در مفاصل، لگن و زانو و بند انگشتان دست با چاقی نسبت دارد. مسلماً  با چاق شدن، فشار روی مفاصل زانو و لگن زیادتر می شود و امروزه ثابت شده که هر 5کیلوگرم افزایش وزن بیش از حد نرمال، می تواند 10 تا 20درصد، عمر زانوها را کاهش دهد.

این اختلال با جنسیت و شغل چه ارتباطی دارد؟

- آرتروز شغلی در آقایان بیشتر دیده می شود. بعضی از مشاغل هستند که خطر ابتلا به آرتروز را بیشتر می کنند. به  طور کلی، آرتروزهای اولیه در خانم ها بیشتر است. به خصوص در ناحیه بند انگشتان و در ناحیه لگن، ولی به طور کلی آرتروز در آقایان بیشتر دیده می شود.

افزایش دامنه حرکات تاندون ها در افزایش آرتروز تاثیر دارد؟

- این حرکات خصوصاً در خانم ها زیاد است و منجر می شود که مفاصل، بیش از حد معمول حرکت کنند. نمونه خیلی ساده ای که افراد می توانند تشخیص دهند دامنه حرکات تاندون هایشان به چه صورت است، این است که انگشت شست را وقتی در داخل مشت قرار می دهند، نباید نوک آن از مشت خارج شود. امروزه ثابت شده کسانی که دامنه حرکات تاندونهایشان (هایپرموبیلیتی) زیاد است خطر ابتلا به آرتروز در آنها بیشتر است.

آیا آسیبهای وارده به مفصل و ناهنجاریهای مفصلی باعث ایجاد آرتروز می شوند؟

- یکی از عوامل مهم به وجود آورنده آرتروز، آسیب های مفصلی است. ما قوانین خاصی برای محافظت از مفاصل داریم و باید به مفاصل بها داده و آسیب های آن را جدی بگیریم. افرادی که به دنیال ضربه فوتبال، مچ پایشان متورم می شود، اگر آن را جدی نگیرند ممکن است به تدریج دچار آسیب های مفصلی شوند. ضربات به صور مختلف می توانند آسیب هایی را به تاندون، لیگامان و دیسک وارد کنند. از عوامل خیلی مهمی که شاید آموزش عمومی می طلبد، ناهنجاری های مفصلی است؛ خصوصاً در ناحیه زانو، دو بیماری داریم که افراد را به شدت مستعد آرتروز می کند و متأسفانه بدون علامت است. این دو بیماری پاپرانتزی و پاضربدری است. وقتی که دو تا مچ پا در حالت ایستاده به هم چسبیده می شوند، زانوها هم باید به همدیگر بچسبند. اگر فاصله ای بین دو زانو باشد، فرد دچار بیماری پاپرانتزی است و اگر این فاصله بیش از سه انگشت باشد، حتماً  نیاز است که فرد به پزشک مراجعه کند.
تمام این عوامل می توانند منجر به تشدید آرتروز بشوند ولی مهمترین عاملی که می تواند آرتروز را تشدید کند، وزن بالا، عدم استفاده صحیح از مفاصل و تحلیل عضلات است.

آرتروز، چه مفاصلی را بیشتر درگیر می کند؟

- مفاصلی که در آرتروز دچار درگیری می شوند، خیلی اهمیت دارند؛ به خصوص آرتروز اولیه، فقط در مفاصل خاصی دیده می شود. به عنوان مثال آرتروز اندام فوقانی، بند انتهایی و میانی انگشتان دست و قاعده شست را درگیر می کند و در اندام فوقانی، هیچ مفصل دیگری که مبتلا به آرتروز اولیه شود وجود ندارد. پس اگر کسی بگوید آرتروز مچ دست یا آرتروز شانه دارم، غلط است.در اندام تحتانی، زانو،  لگن و شست پا دچار آرتروز می شوند. آرتروز مچ پا نیز در اندام تحتانی وجود ندارد و ناحیه ستون مهره، ناحیه گردن و ناحیه کمری می توانند دچار آرتروز  شوند.

مهمترین علامتی که فرد را به پزشک و فیزیوتراپیست می کشاند چه علامتی است؟

- درد مهمترین علامت است. درد آرتروز در ابتدا حالت مکانیکی دارد یعنی با راه رفتن و استفاده از مفصل، این درد بدتر می شود و با خوابیدن و استراحت، بهتر می شود. این، برخلاف دردهای روماتیسمی است؛ در این دردها با استراحت، درد بدتر می شود و با راه رفتن، آرام آرام درد التیام پیدا می کند. اما گاهی اوقات در آرتروز، حالت ژله ای در مفصل به  وجود می آید که بعد از مدتی بی تحرکی، فرد باید راه برود تا دردش آرام شود. این حالت را با سفتی صبحگاهی نباید اشتباه گرفت. سفتی صبحگاهی مشخصه بیماری های روماتیسمی است که معمولاً بیش از یک ساعت طول می کشد، در حالی که ژله ای شدن با برداشتن چند قدم برطرف می شود.گاهی اوقات سفتی در مفاصل باعث می شود که فرد به پزشک مراجعه کند؛ مثلاً در ناحیه انگشتان دست ممکن است فرد بیدار شده و متوجه شود انگشتانش سفت هستند یا در ناحیه گردن احساس خشکی کند. گاهی اوقات نیز آرتروز به صورت برجستگی های بدون درد در استخوان ها جلوه می کند؛ به عنوان مثال در انگشتان دیده می شود؛ برجستگی هایی که خصوصاً در زنان، بعد از یائسگی در بندهای انتهایی یا میانی انگشتان دیده می شود و معمولاً بدون درد هستند. گاهی اوقات نیز آرتروز، خودش را به  صورت صداهای غیرمعمولی وخرت  خرت در مفاصل نشان می دهد که در افراد مسن بیشتر است.

آیا این بیماری قابل درمان است؟

- بله، درمان های آرتروز شامل درمان های فیزیوتراپی، دارویی و جراحی است. درمان های غیردارویی در مرحله اول شامل آگاهی دادن به بیمار است. خیلی از بیماران از آرتروز می ترسند و هراس دارند که این بیماری ظرف یکی- دو سال، آنها را زمین گیر کند. آرتروز آهسته پیشرفت می کند و باید بدانیم که اگر درمان نشود می تواند منجر به زمین گیرشدن بیمار شود و مهمترین چیزی که در قسمت آگاهی دادن باید به بیماران انتقال بدهیم، تغییر در وضعیت زندگی آنها و فرم ورزش کردنشان است. چون مفصل مبتلا به آرتروز یک مفصل سالم تلقی نمی شود و فشارهای بیش از حد، منجر به آسیب مفصلی می شود، آموزش دادن اینکه فرد از مفصل مبتلا به آرتروز چگونه استفاده کند، بسیار مهم است. بسیاری از بیماران با همین آموزش ها به مقدار قابل توجهی جلوی پیشرفت آرتروزشان گرفته می شود.

این آموزش‌ها شامل چه توصیه‌هایی هستند؟

- به عنوان مثال در ناحیه زانو؛ ما به بیمارانی که دچار آرتروز زانو هستند توصیه می کنیم که چهار زانو یا دو زانو ننشینند و از حرکاتی که منجر به خم و راست شدن مکرر زانو می شود پرهیز کنند، از سربالایی و سر پائینی کمتر بالا و پائین بروند،  خصوصاً سرازیری. به خصوص، در مراحل پیشرفته تر آرتروز به بیماران توصیه می کنیم که فرم نمازخواندن شان را تغییر بدهند،  از خم کردن زانو پرهیز کرده و از توالت فرنگی استفاده کنند. یا در ناحیه گردن که امروزه آرتروز به خاطر نوع مشاغل خیلی زیاد در افراد به وجود می آید، پرهیز از خم نگه داشتن گردن و نرمش های حین کار برای پیشگیری از آرتروز گردن بسیار مهم است؛ به خصوص به راننده ها توصیه می کنیم که رانندگی های طولانی  نکنند. امروزه ما توصیه می کنیم که در اماکن کاری به خصوص کامپیوترها را در یک موقعیت مناسب قرار بدهند و هم سطح گردن باشد؛ به طوری که فرد برای نگاه کردن به کامپیوتر گردنش را خم نکند یا از صندلی های گردان یا میزهای شیب دار استفاده کنند و به خصوص کسانی که آرتروز گردن دارند، برای دیدن تلویزیون درست روبه روی تلویزیون قرار بگیرند و از پهلو به آن نگاه نکنند.

زانوبند، گردن بند و گرما و سرمای موضعی تاچه حد در درمان آرتروز مؤثرند؟

- بیماران می توانند از زانوبند و گردن بند در مواردی که پزشک وفیزیوتراپیست شان صلاح می داند، استفاده کنند. امروزه می دانیم که استفاده بی رویه و مفرط از زانوبند و گردن بند منجر به تحلیل عضلات می شود و در نتیجه شدت روند آرتروز پیشرفت خواهد کرد؛ در حالی که تمام سعی ما بر این است که مفاصل اطراف ناحیه آرتروز را به نحوی درست تقویت کنیم. بعضی مواقع بیماران متوجه می شوند که گرما یا سرمای موضعی می تواند دردشان را تخفیف دهد؛ به خصوص در دردهای مزمن، بیماران بیشتر تمایل به استفاده از گرمای موضعی دارند و در دردهای حاد، سرمای موضعی می تواند التهاب ناحیه آسیب دیده را کاهش دهد.در استفاده از گرمای موضعی باید بدانیم که گرما باید بین 40 تا 45 درجه و بین 3 تا 30 دقیقه باشد. در مفاصلی که خونریزی کرده اند، استفاده از گرمای موضعی صحیح نیست.استفاده از کفی های داخل کفش و استفاده از کفش مناسب، کمک زیادی به کنترل علائم آرتروز می کند.

رژیم‌های غذایی چطور؟

- امروزه ثابت شده بعضی از رژیم های غذایی می تواند روند آرتروز را آهسته تر کند؛ به عنوان مثال استفاده از سویا، ویتامین d ، آووکادو و ترکیباتِِِی مثل آن، روند پیشرفت آرتروز را کاهش می دهد. استفاده از این مواد باید کنترل شده باشد. مثلاً مصرف خیلی زیاد سویا می تواند اثرات مضری روی تیروئید یا لخته شدن خون در پا داشته باشد. استفاده از زنجبیل، کرفس و غضروف کوسه نیز توصیه می شود.

درمان‌های دارویی شامل چه اقداماتی هستند؟

- درمان های دارویی به سه صورت موضعی، داخل مفصلی و خوراکی تجویز می شوند. در استفاده از درمان های موضعی، از مدت ها پیش مشخص بود که وقتی فرد ناحیه مبتلا به درد را ماساژ می دهد و گرم می کند، کمی از دردش تخفیف می یابد، به خاطر اینکه ماساژ رفلکس درد به سمت پوست را منحرف می کند و درد، در عمق کاهش می یابد. اما استفاده از موادی که خاصیت ضد درد دارند را اگر اضافه کنند، تأثیر ماساژ بیشتر می شود. به عنوان مثال استفاده از کرم های ضد التهاب یا استفاده از عصاره کرفس برای کنترل دردهای آرتروز یا فلفل موضعی نیز در کاهش درد مؤثرند.در مورد ترکیبات داخل مفصلی در بیماران، تزریق مواد خاص کورتون دار است که باید استفاده از آنها محدود باشد؛ مثلاً 2 تا 3 بار در سال. امروزه ما ترکیبی از غضروف های ساخته شده داریم که در داخل مفصل تزریق می شود و درد بیمار را کاهش می دهد و عمر مفصل را افزایش می دهد.در نهایت، آخرین قسمت درمان آرتروز، استفاده از جراحی است. جراحی برای اصلاح انحرافات داخل مفصل است و گاهی در مراحل پیشرفته، استفاده از تعویض در داخل مفصل، کمک کننده است. درمان های نویدبخش نیز شامل کاشت غضروف است که تا کامل شدن این روش ها نیاز به زمان است.


 
 
آسیب های شایع در فوتبالیست ها
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٦
 

 

 

ما در عصری زندگی می‌کنیم که تقریباً ورزش در زندگی تمام افراد رسوخ کرده است. در بین تمام ورزش‌ها ورزش فوتبال به دلیل جذابیت‌های خاصش، با بیش از 240 میلیون بازیکن در سال  یکی از بیشترین جمعیت‌های ورزشی در دنیا را تشکیل می‌دهد (وانگ و هانگ، 2005). انجمن فوتبال کانادا در بین سال‌های 1995 تا 2000 در هر سال یک افزایش 10 درصدی را برای شرکت‌کنندگان در رشته ورزشی فوتبال گزارش کرد (اولسن و همکاران، 2006). پر برخورد بودن ورزش فوتبال به همراه افزایش روز افزون جمعیت مشتاق به این ورزش، متأسفانه احتمال بروز آسیب را نیز افزایش داده است به طوریکه دراور و فولر در سال 2002 فوتبال را با بیش از 710 آسیب در هر 100000 ساعت فعالیت به عنوان پرآسیب‌ترین حرفه در کشور انگلستان معرفی کردند.

بیشترین میزان آسیب در فوتبال، در اندام‌های تحتانی بدن اتفاق می‌افتد (جونگی و همکاران، 2006.، وانگ و هانگ، 2005.، اورچارد و همکاران، 2001). در تحقیقی که توسط مورگان و اوبرلندر (2001)، بر روی فوتبالیست‌های انگلیسی انجام شد این چنین گزارش شد که 77 درصد آسیب‌ها در پایین تنه (197 آسیب از مجموع 256 آسیب) رخ داده است که بیشترین میزان آسیب در زانو با 54 آسیب گزارش شد. تحقیق بولین (2000) نشان داد که از بین تمام آسیب‌های زانو، 40 درصد مربوط به لیگامنت‌ها، 24 درصد آسیب در کشکک، 11 درصد آسیب به مینیسک و 25 درصد، آسیب‌های دیگر بود که در بین آسیب‌های لیگامنتی بیشترین آسیب‌ مربوط به لیگامنت متقاطع قدامی با 46 درصد عنوان شد، آسیب در لیگامنت جانبی داخلی 29 درصد، لیگامنت متقاطع قدامی به همراه لیگامنت جانبی داخلی 13 درصد، لیگامنت متقاطع خلفی 4 درصد، لیگامنت جانبی خارجی 2 درصد و 6 درصد نیز آسیب‌های رخ داده در چند لیگامنت با هم بوده است.

همانطور که عنوان شد اندام‌های تحتانی پرآسیب‌ترین ناحیه بدن در رشته‌های پربرخورد و بویژه فوتبال است و زانو یکی از شایع‌ترین محل‌های بروز آسیب در اندام تحتانی در فوتبالیستان می‌باشد (یان و همکاران، 2004.، کاکاونلاکیس و همکاران، 2003.، هاوکینز و همکاران، 2001). در یک مطالعه وسیع در اسکاندیناوی بیشترین علت ناتوانی و از کارافتادگی ورزشکاران آسیب زانو بیان شد. شیوع بالای آسیب زانو، همچنین نیاز به استراحت‌های طولانی بعد از آسیب به خصوص آسیب در لیگامنت متقاطع قدامی هزینه‌های زیادی به تیم تحمیل می‌کند (روی و همکاران، 2006). در کشور انگلستان هزینه‌های ناشی از آسیب در هر سال برای درمان بازیکنان آسیب دیده در حدود 1 بیلیون پوند تخمین زده شده است (مورفی و همکاران، 2003.، رهنما و همکاران، 2002).

در آمریکا سالیانه 200000 آسیب مرتبط با لیگامنت متقاطع ایجاد می‌گردد که 95000 مورد آن پارگی رباط صلیبی قدامی است. همچنین سالیانه حدود 100000 بازسازی رباط توسط جراحی انجام می‌شود. همچنین احتمال ایجاد این آسیب در زنان 7/9 ـ 5/2 برابر مردان است.

در تحقیقی که توسط رهنما و همکاران (1377) بر روی بازیکنان لیگ برتر فوتبال کشور صورت پذیرفت، بیشترین نوع آسیب، آسیب لیگامنت متقاطع قدامی گزارش شد. در تحقیق دیگری بر روی لیگ فوتسال خانمها نیز اندام تحتانی به عنوان آسیب‌پذیرترین بخش بدن و زانو به عنوان مستعدترین مفصل آسیب‌پذیر و لیگامنت متقاطع قدامی متداولترین نوع آسیب شناخته شد (رهنما و همکاران، 1378).

برای به حداقل رساندن تعداد ورزشکاران آسیب دیده و کاهش در صرف هزینه‌های هنگفت ناشی از آسیب، برنامه‌های پیشگیری کننده لازم است. شناخت مکانیسم و علل بروز آسیب اساس و پایه برنامه‌های پیشگیری کننده آسیب می‌باشد (رهنما و همکاران، 2002)،