فیزیوتراپی آسیب های ورزشی مفصلی عضلانی tel:26315000

کلینیک فیزیوتراپی پردیسان (تهران) TEL: 26315000

تسکین درد گردن
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۱
 

هنگامی که گردن شما به علت مشکل دیسک، آرتریت یا آسیب دیدن درد می‌کند، با انجام کارهایی در خانه می‌توانید دردتان را کاهش دهید.

این درمان‌های خانگی می‌توانند به شما کمک کنند:

 

 • یک داروی مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن بخورید.
 • در 72 ساعت اول پس از آسیب از کمپرس سرد با یخ، و پس از آن از کمپرس گرم برای مثال با حوله داغ استفاده کنید.
 • برای چند روز برنامه معمول ورزش و فعالیت‌های جسمی‌تان را کنار بگذارید.
 • تمرینات جسمی آهسته و آرام در حد گستره حرکت مفاصل برای کمک به تحت کشش قرار دادن گردن انجام دهید.
 • نواحی دردناک گردن را به آرامی ماساژ دهید.
 • بدون بالش روی یک تشک سفت بخواهید یا از بالش‌های گردنی استفاده کنید.
 • برای دوره‌ای کوتاه گردن‌بند طبی بپوشید.

 
 
چطور از مفاصل خود مراقبت کنیم؟
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٦
 

چطور از مفاصل خود مراقبت کنیم؟

چطور از مفاصل خود مراقبت کنیم؟


تعویض مفصل طبیعی با یک مفصل مصنوعی هنگامی روی می‌دهد که مفصل به‌گونه‌ای دچار آرتروز باشد که متخصصان نتوانند هیچ کار دیگری برای آن انجام دهند.
«چاقی» و «ورزش نکردن» به عنوان علت‌های اصلی تعویض مفصل شناخته می‌شوند: بیشترین مفاصلی که دچار خرابی می‌شوند، مفاصلی هستند که در معرض فشار ناشی از افزایش وزن قرار دارند. به همین دلیل مفصل زانو بیشترین مفصلی است که دچار تخریب می‌شود. مفصل لگن، مچ پا، مفصل شانه، آرنج و بقیه مفاصل در رده‌های بعدی از لحاظ آماری قرار دارند.

مراقبت در 8 گام

محل اتصال دو استخوان، مفصل نامیده می‌شود و ساختار ویژه آن به ما این امکان را می‌دهد که زانو، مچ دست و... را خم و راست کنیم.
بافت نرم مفاصل از جمله غضروف و مایع مخصوص سینویوم در این محل، لایه‌ای تشکیل می‌دهند که از سائیده شدن سر استخوان‌ها جلوگیری می‌کند. بد نشستن و یا برداشتن بار بیش از اندازه باعث آسیب مفاصل می‌شود و به این ترتیب التهاب و سایر مشکلات مفاصل بروز می‌کند. البته افزایش سن نیز از عواملی است که موجب آسیب پذیری مفاصل می‌شود.
برای مراقبت از مفاصل راهکارهای نه‌چندان سختی وجود دارد که می‌توان به مهم‌ترینشان اشاره کرد:

1. مراقبت از وزن مناسب:
وزن خود را کنترل کنید، این بهترین کمک برای حفظ سلامت مفاصل شماست. زانوها، استخوان لگن و کمر از جمله مهمترین قسمت‌هایی از بدن هستند که وزن شما را تحمل می‌کنند. شاید به همین خاطر است که اغلب مشکلات مفصلی نیز در همین نواحی بروز می‌کند. به موازات افزایش وزن و به مرور زمان فرسودگی مفاصل دو چندان می‌شود. در حالی که کاهش وزن، فشار وارد به این نواحی را در حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

البته اینجانب معتقدم که از بند ٢ الی ٧ بهتر است زیر نظر فیزیوتراپیست انجام شود:

2. تحرک و ورزش کافی:
ورزش موجب کاهش وزن می‌شود، تحقیقات نشان می‌دهد که تمرینات ایروبیک باعث کاهش التهاب مفاصل می‌شود. از طرفی عدم تحرک، اعتیاد به کامپیوتر و تلویزیون باعث بروز درد مفاصل می‌شود. عدم تحرک به معنای سفت و سختی مفاصل است. پس تحرک را فراموش نکنید.

3. تقویت ساختمان ماهیچه‌ای:
ماهیچه‌های قوی محافظ مفاصل هستند، اگر ماهیچه کافی ندارید و به اندازه کافی قوی نیستند، به مفاصل ضربه و فشار وارد می‌کنید، به خصوص زانوها که باید تمام وزن بدن را تحمل کنند. ورزش های ویژه قدرتی به ساختمان سازی ماهیچه ای کمک به سزایی می‌کند.

4. ماهیچه های شکمی و بخش مرکزی بدن را تقویت کنید:
اختصاص ورزش‌های ویژه برای تقویت این بخش لازم است. تقویت ماهیچه های شکمی نیز باعث حفظ تعادل می شود و از آسیب به مفاصل جلوگیری می‌کند.

5. محدودیت ها و ناتوانی های خود را بشناسید:
بعضی از فعالیت‌ها و ورزش‌ها برای بعضی از مفاصل سخت و آسیب رسان است و بنابر این ممکن است بعد از انجام آن احساس درد کنید. به طور کلی گفته می‌شود که چنانچه بعد از انجام تمرینات بیش از 45 دقیقه درد در نواحی فعال احساس کردید باید در دفعات بعدی به طور سبک تر و ملایم تر حرکات ورزشی را اجرا کنید. این دردها به این معنا است که مفاصل شما بیش از اندازه در هنگام ورزش تحت فشار بوده است.

6. مراقب وضع و یا فرم بدن خود باشید:
خمیدگی و عدم استواری برای مفاصل خوب نیست. سعی کنید چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستاده، استواری و راست قامتی خود را حفظ کنید. این حالت استوار موجب حفاظت از مفاصل گردن تا زانو می‌شود. حتی در هنگام حمل اشیا نیز استواری خود را حفظ کنید. مثلا اگر کوله پشتی به دوش دارید روی دو شانه خود وزن آن را توزیع کنید

7. از یخ استفاده کنید:
یخ نقش به سزایی در کاهش درد مفاصل دارد. از تورم و درد مفاصل می‌کاهد. اگر در بخش مفاصل دچار زخم و جراحت شدید، از کیسه یخ به مدت کمتر از 20 دقیقه استفاده کنید. البته توجه داشته باشید یخ را در پارچه یا کیسه قرار داده و روی مفاصل بگذارید.

8. تغذیه مناسب:
تغذیه مناسب و سالم به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. در رژیم غذایی روزانه خود به قدر کافی از غذای کلیسم دار تناول کنید. به عنوان مثال ماست، کلم بروکلی و ساده و انجیر سرشار از کلیسم است. بعلاوه ویتامین C در کاهش احتمال پوکی استخوان نقش موثری دارد، پس از خوردن پرتقال که سرشار از ویتامین C است غافل نشوید.


 
 
تاثیر مخرب کم‌خوابی بر تراکم استخوان مردان
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٦
 

تاثیر مخرب کم‌خوابی بر تراکم استخوان مردان

تاثیر مخرب کم‌خوابی بر تراکم استخوان مردان
 مردانی که کمتر از 5 ساعت در طول شب می‌خوابند و این روند را به مدت یک هفته ادامه می‌دهند، به طرز چشمگیری دچار کاهش سطح تستوسترون می‌شوند

 کمبود تستوسترون نه تنها بر کاهش انرژی و لیبیدو تاثیر می‌گذارد و تمرکز را از بین می‌برد، بلکه خستگی مزمن به همراه دارد و از سوی دیگر بر تراکم استخوان و توده‌های ماهیچه‌ای تاثیر مخرب خواهد داشت.

در تحقیق به عمل آمده در این خصوص، 15 مرد جوان 24 ساله مورد آزمایش قرار گرفتند. این افراد در ابتدا 3 شب را به مدت بیش از 10 ساعت خوابیدند و در ادامه به مدت 8 شب تنها اجازه داشتند کمتر از 5 ساعت بخوابند.

آزمایش دائمی نمونه خون آن‌ها نشان داد که سطح تستسترون در گروه دوم در قیاس با گروه اول کاهش یافته و این امر پیامدهای منفی که در بالا به آن اشاره شد را در پی داشت.


 
 
یشگیری از کمر درد در ماشین
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۸
 
پیشگیری از کمر درد در ماشین
مسافرت با ماشین در مسافت‌های طولانی ممکن است باعث کمردرد در شما شود.

 این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند تا در حین سفر با ماشین از کمردرد جلوگیری کنید:

 • صندلی‌تان را طوری تنظیم کنید که به نحوی راحت در نزدیک فرمان ماشین بنشینید، و زانوهای‌تان اندکی بالاتر از سطح مفاصل لگن‌ قرار گیرد.
 • با گذاشتن پشتی از کمرتان حمایت کنید.
 • به طور مرتب از جاده کنار بکشید و استراحت کنید.
 •  در حالی که رانندگی می‌کنید، پنجه پا، عضلات ساق و شانه‌های‌تان را کشش دهید.
 •  دست‌های‌تان را روی فرمان ماشین در وضعیت ساعت 30.0 و 7.00 قرار دهید، و به طور گاهگاهی آنها را به وضعیت 10.00 و 2.00  تغییر  مکان دهید.
 •  فرمان را به صورت آرام در دست بگیرید، به طور گاهگاهی دست‌تان را شل‌تر کنید و بعد دوباره آن را سفت کنید.

 
 
ییرون‌زدگی و پارگی دیسک بین‌مهره‌ای چیست؟
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢
 

 بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک بین مهره‌های ستون فقرات می‌تواند باعث درد و بیحسی شدید شود

دیسک‌ها بالشتک‌های نرم و لاستیکی هستند میان مهره‌های ستون فقرات قرار دارند و به عنوان جذب‌کننده ضربه عمل می‌کنند.

هنگامی که این دیسک‌ها بیش از حد تحت فشار یا استرس قرار بگیرند، بخش مرکزی دیسک از لبه بیرونی آن بیرون می‌‌زند و بر روی اعصاب خروجی از طناب نخاعی که در مجاورت آن قرار دارند، فشار می‌‌‌‌‌‌آورد. در حالت شدیدتر حلقه بیرونی دیسک پاره می‌شود.

عوامل خطرساز

عوامل خطرساز رایج برای بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک اینها هستند:

 •  بلند کردن اشیا به طریقه غلط.
 • سیگار کشیدن.
 • درمان

  درمان‌های استاندارد برای درد  ناشی از بیرون‌زدگی یا پارگی د یسک‌های بین‌مهره‌ای فیزیوتراپی و در موارد شدید جراحی است

  اضافه وزن داشتن، که باعث ایجاد فشار بر روی ستون فقرات می‌شود.
 • فشار یا ضربه‌ها‌ ممکن است باعث فتق(بیرون‌زدگی) دیسک‌های بین‌ مهره‌های ستون فقرات شوند.
 • در این حالت دیسک‌ها، بالشک‌های نرم میان مهره‌ها، از جای خود بیرون می‌زنند و بر روی ریشه‌های اعصاب اطراف ستون فقرات فشار می‌آورند.

علائم

بسته به محل بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک بین‌مهره‌ای علائم متفاوت خواهد بود. شایع‌ترین محل این عارضه در مهره‌های کمری است و  در این صورت این علائم بروز  خواهد کرد:

 •  کمردرد.
 • درد در باسن که سمت ران یا هر دو ساق پا تیر می‌کشد.
 • دردی که در ضمن فعالیت بدتر و با استراحت بهتر می‌شود.
 • دردی که با سرفه،عطسه،نشستن،رانندگی‌کردن، یا به جلو خم‌شدن بدتر می‌شود.