فیزیوتراپی آسیب های ورزشی مفصلی عضلانی tel:26315000

کلینیک فیزیوتراپی پردیسان (تهران) TEL: 26315000

ایجاد موشی با دو برابر نیروی عضلانی
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢٩
 
 
موشی با دو برابر نیروی عضلانی تولید شد
دانشمندان سوئیسی در بررسی‌های خود در جست‌و‌جوی راه‌های درمان بیماری‌های مرتبط با پیری موفق به ساخت یک موش تراریخته با دو برابر قدرت عضلانی طبیعی شده‌اند که می‌تواند مسیری دو برابر موش‌های عادی را بر روی تردمیل بدود.

دانشمندان این موش را با تغییر یک ژن ساخته و دریافتند که با این کار‌ عضلات موش بزرگتر شده و از انرژی بیشتری برخوردار می‌شود.

 دانشمندان معتقدند که اگر بتوان این تاثیرات را در انسان‌ها نیز تکرار کرد، می‌توان به درمانهایی برای مبارزه با ضعف عضلانی در دوران پیری که به افتادن‌ها و شکستگی استخوانها منجر می‌شوند و همچنین بیماری لاعلاج تحلیل و فساد عضلانی امیدوار بود.

با این حال، ملاحظات اخلاقی نیز وجود دارد؛ چرا که این درمان‌ها می‌توانند در دوپینگ ورزشکاران مورد استفاده قرار گرفته و نتایج ناعادلانه‌ای را نصیب آنها کند.

محققان موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان دریافتند که یک مهارکننده کوچک موسوم به «NCoR1» ممکن است مسؤول نیرومندی عضلات باشد.

این محققان سپس به کار بر روی تولید یک دارو پرداختند که از تاثیر مشابهی برخوردار باشد. آنها با اصلاح ژنتیکی موش برای توقف این مهار کننده به سرکوب آنزیمی پرداختند که معمولا از ساخت ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند.

بر اساس نتایج این پژوهش که در مجله Cell منتشر شده، حذف این آنزیم تاکنون هیچ تاثیر نامطلوبی بروز نداده است.

موش‌های ماراتن می‌توانند سریعتر و بیشتر دویده و دو برابر مسیر بیشتر را نسبت به موشهای عادی پوشش دهند. آنها همچنین در شرایط سرد از انطباق‌پذیری بهتری برخوردارند.

دانشمندان با بررسی عضلات در زیر میکروسکوپ دریافتند که ماهیچه‌های این موشها متراکم‌تر بوده و بافتهای آنها از تعداد بیشتری میتوکندری برخوردارند.

نتایج مشابهی نیز در زمان انجام این آزمایش بر روی کرم‌ها مشاهده شد. دانشمندان بر این باورند که اصلاح ژنتیکی می‌تواند در انسانها نیز صورت بگیرد.

 

 
 
سطح تستوسترون با تراکم ماهیچه‌ها در دوران پیری ارتباط مستقیم دارد
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/٢٢
 
 
سطح تستوسترون با تراکم ماهیچه‌ها در دوران پیری ارتباط مستقیم دارد
پژوهشگران آمریکایی دریافتند سطح بالای تستوسترون مانع از کاهش تراکم ماهیچه‌ای در مردان سالخورده می‌شود

دکتر «ارین لبلانک» از دانشگاه نورث وست در خصوص پژوهش انجام شده بر روی یک هزار و 183 مرد بالای 65 سال، گفت: کاهش تراکم و قدرت ماهیچه‌ها باعث سستی و بی حالی، افزایش امکان سقوط و ایجاد محدودیت‌هایی در حرکت و نیز شکستگی‌های مختلف می‌شود.

وی افزود: مردان در قیاس با زنان بیشتر دچار کاهش تراکم ماهیچه‌ای می‌شوند که در این میان استروئیدهای جنسی و از جمله مهم‌ترین آنها یعنی تستوسترون نقش مهمی را ایفا می‌کند

«لبلانک» در مورد نتایج این پژوهش که با انجام آزمایش‌های مختلف بر روی افراد به دست آمده است، می‌گوید: پژوهش ما نشان داد که در مردان بالای 65 سال، بالا بودن سطح تستوسترون به معنای تراکم بالای ماهیچه‌ها در آنها به خصوص در دست و پا است.

وی می‌افزاید: سطح تستوسترون موجود در بدن مردان، بیانگر میزان تراکم و قدرت ماهیچه‌ای است که آنها به مرور و با افزایش سن از دست می‌دهند.

 

 
 
انتخاب کفش ورزشی مناسب
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٦
 

 انتخاب کفش ورزشی مناسب

 
پوشیدن کفش های ورزشی که اندازه پاهای‌تان باشد، باعث می‌شود هنگام فعالیت جسمی احساس راحتی کنید و خطر آسیب‌ها را کاهش می‌دهد.

این توصیه‌ها هنگام انتخاب کفش ورزشی رعایت کنید:

  • هنگامی برای خرید کفش بروید که پاهای‌تان بزرگترین اندازه خود را داشته باشد- یا در پایان روز یا پس از انجام تمرین.
  • هنگام انتخاب کفش آن را با همان جوراب‌هایی امتحان کنید که هنگام ورزش می‌پوشید.
  • کفشی را انتخاب کنید که پنجه‌های پاهای‌تان به راحتی بتوانند در آن تکان بخورند، و هنگام امتحان کردن راحت باشد.
  • چند قدم با کفش بدوید یا راه بروید تا مطمئن شوید که کفش‌ها راحت هستند.
  • هنگامی که کفش‌ را امتحان می‌کنید، بندهای کفش را به طور کامل ببندید.
  • مطمئن شوید که کفش پاشنه‌‌های پاهای‌تان را محکم گرفته است و هنگام راه رفتن یا دویدن در پاهای‌تان نمی‌لغزد.
  • اگر ورزش خاصی را دست کم سه بار در هفته انجام می‌دهید، کفش خاص آن ورزش را انتخاب کنید

 
 
ورزش و باروری
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱۱
 
 
ورزش و باروری
یک بررسی جدید نشان می‌دهد حرکت اسپرم در مردانی که مقادیر متوسطی ورزش انجام می‌دهند نسبت به مردانی که فعالیت جسمی کمتر یا بیشتری از این حد دارند، بهتر است.

 حرکت اسپرم به معنای توانایی شنا کردن آن و حرکت به سوی تخمک عامل مهمی در باروری است.

این بررسی که بوسیله پژوهشگران در دانشگاه یاماگوچی در ژاپن انجام شده است، شامل 215 مرد می‌شد که نمونه‌های اسپرم و اطلاعات درباره میزان فعالیت جسمی‌شان را در اختیار گذاشته بودند. این مردان بر اساس میزان فعالیت جسمی‌شان به سه گروه تقسیم شدند: میزان‌های بالا، متوسط و کم ورزش.

سن و شاخص توده بدنی در میان این سه گروه مردان شبیه به هم بود.

 گروه با میزان ورزش متوسط بیشترین میانگین حرکت اسپرم را داشتند و کمترین شمار از مردان با حرکت اسپرم کمتر از 40 درصد به این گروه تعلق داشتند (14.3 درصد)، در مقابل در 31 درصد مردان  در گروه ورزش با میزان کم و 27 درصد در گروه مردان با میزان بالای ورزش، کمتر از 40 درصد اسپرم متحرک داشتند.

نتایج این بررسی در اجلاس سالانه جامعه پزشکی تولید مثلی  آمریکا در اورلاندو ارائه شد.

 رئیس انتخابی این جامعه، دولورس لامب، در این باره گفت: "ورزش جزئی از سبک عمومی زندگی سالم است که در سلامت تولیدمثلی نقش دارد.ا ین بررسی که در آن فراوانی، شدت و مدت فعالیت جسمی مورد اندازه‌گیری قرار گرفته بود تا میزان ورزش افراد بررسی به صورت کمی بیان شود، نشان می‌دهد که ورزش منظم در حد متعادل را برای بهبود متوسط مشخصات اسپرم در مردانی  می‌توان توصیه کرد که عارضه خاصی توانایی آنها برای تولید مثل را مختل نکرده است."