فیزیوتراپی آسیب های ورزشی مفصلی عضلانی tel:26315000

کلینیک فیزیوتراپی پردیسان (تهران) TEL: 26315000

علت درد پاشنه ...
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۳٠
 

 نکته بهداشتی روز: چرا پاشنه پایم درد می‌کند؟

 
درد پاشنه پا ممکن است ناشی از فشار مکرر بر پاشنه یا هر نوع دیگر آسیب به آن باشد، اما مشکلات سلامتی زمینه‌ای هم ممکن است در ایجاد آن مقصر باشد.

این عوارض ممکن است به درد پاشنه منجر شوند:

  • اشکال گوناگون التهاب مفصل (آرتریت) از جمله نقرس.
  • بورسیت- التهاب کیسه پر از مایعی در مفصل که به آن بورسا (bursa) می‌‌گویند.
  • بدشکلی هاگلاند (Hugland's deformity)، که با رشد غیرطبیعی استخوان به سمت عقب پاشنه مشخص می‌شود.
  • خار پاشنه، کوفتگی استخوان یا شکستگی فشاری.

 
 
تسکین درد ناشی از آرتریت روماتوئید
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢۳
 

بیماری آرتریت روماتوئید باعث درد، خشکی و تورم مفاصل می شود.

علاجی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد، و اغلب درمان‌ها بر کند کردن روند آسیب مفصلی و تسکین درد متمرکز هستند.

علاوه بر داروهای ضد درد با به کار بستن این توصیه‌ها می‌توانید علائم این بیماری را کاهش دهید:

• کاملا استراحت کنید، به خصوص هنگامی که علائم بیماری شدت پیدا کرده است.

• مرتبا ورزش کنید - هنگامی که علائم شدید هستند، کمتر و هنگامی که علائم تخفیف یافته‌اند، بیشتر.

• از مفاصل‌تان محافظت کنید، مثلا با استفاده از آتل برای مچ دست و قوزک پا.

• با انجام تمرین‌های آرامش‌بخشی به عضلات (relaxation) ، ورزش کردن و پیوستن به یک گروه پشتیبانی استرس خود را کاهش دهید.

• رژیم غذایی سالمی داشته باشید


 
 
دندان عقل به کمک درمان دیسک کمر می آید
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٦
 

کمک دندان عقل به رهایی از دیسک کمر
سلول‌های دندانی به ترمیم آسیب‌های وارده به ستون فقرات کمک می‌کنند.

به گزارش دیلی میرر، محققان ژاپنی دریافتند تزریق سلول‌های ریشه پالپ دندان به داخل کمر آسیب دیده موش‌ها، سبب بهبود در وضعیت راه رفتن آنها می‌شود.

محققان ژاپنی اعلام کرند نتایج تحقیق بر موشها نشان داده، پالپ دندان از مرگ سلول‌های عصبی ستون فقرات جلوگیری کرده و سبب تولید سلول‌های عصبی جدید و کمک به رشد سلولهای اطراف ستون فقرات می‌کند.

به گفته محققان پالپ را می‌توان بدون صدمه زدن به دندان‌ها، از مرکز دندان عقل استخراج کرد.


 
 
فیزیوترابی و درمان خار پاشنه
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱۳
 
 
چطور خار پا را درمان کنیم؟

خار پاشنه‌ یک زایده‌ استخوانی‌ در پاشنه‌ پا است که‌ باعث‌ درد و بروز مشکلاتی ‌در راه‌ رفتن‌ شده و بهتراست فرد علائم و علت آن را بشناسد.

خار پاشنه در اثر التهاب فاسیای کف پا ایجاد می‌شود که این امر سبب درد پاشنه می‌شود.

فاسیای کف پا، یک باند پهن است که در کف پا از پاشنه تا انگشتان پا کشیده می‌شود. التهاب طولانی مدت فاسیا، می‌تواند باعث رسوب کلسیم در محل اتصال فاسیا به پاشنه پا شود.

تجمع کلسیم به تنهایی دردناک نیست و درد، ناشی از کشیدگی فاسیا است. درد در خار پاشنه، به صورت دردی مبهم است اما گاهی به صورت درد تیز حس می‌شود، محل احساس درد در مرکز پاشنه یا لبه داخلی آن است، در برخی موارد خار در عکس ساده رادیولوژی تشخیص داده می‌شود اما فرد هیچ‌گونه علامتی ندارد.

more  چرا پاشنه پایم درد می‌کند؟

شدت درد خار پاشنه در ابتدای صبح، بعد از بیدار شدن و نیز بعد از استراحت، بیشتر است و با راه رفتن کم می شود. این درد، در اولین قدم بعد از استراحت طولانی مدت، بسیار دردناک است و علاوه بر این راه رفتن روی سطوح سخت و ناهموار و حمل اشیاء سنگین، منجر به افزایش درد می‌شود.

اضافه وزن، افزایش ناگهانی وزن در دوران بارداری، صاف بودن کف پا، مشکلات بیومکانیک ناهنجاری‌هایی که منجر به راه رفتن غیر عادی می‌شود نیز از علل مهم التهاب فاسیای کف پا است، التهاب مفاصل، پوشیدن کفش نامناسب با پاشنه خیلی بلند و تنگ یا کفش بدون پاشنه و صاف از مهمترین علل و عوامل بروز خار پاشنه است.

more  آشنایی با 3 علت علت اساسی افزایش وزن 

  • درمان

اولین قدم در درمان خار پاشنه، استراحت است در بسیاری از موارد دیده شده که استراحت به تنهایی حتی دردهای شدید را از بین برده است. از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید. همچنین کاهش وزن در درمان خارپاشنه موثر است.

استفاده از پد پاشنه: پد مخصوص خار پاشنه را از داروخانه تهیه کرده و به طور دائم در کفش خود استفاده کنید. پد، باعث کاهش فشار بر روی پاشنه و موجب بهبود درد پا خواهد شد.

فیزیوترابی "

انجام ورزش هایی که در خار پاشنه مؤثر هستند: کشش فاسیای کف پا: یک باند پهن در کف پا زیر انگشتان پا قرار دهید و دو سر آن را در در دست گرفته بکشید به طوری که انگشتان پا به صورت نزدیک شوند. این وضعیت را به مدت سی ثانیه نگه دارید. هفت یا هشت مرتبه در روز، این کار را تکرار کنید.

کشش تاندون آشیل: باید یک پا را جلوتر از پای دیگر قرار دهید، پای جلویی را از زانو خم کنید. دقت کنید که تماس کف هیچ یک از پاها نباید با زمین قطع شود. در این حالت باید در پشت ساق، احساس کشش کنید. این حالت را به مدت سی ثانیه نگه دارید و هفت یا هشت بار در روز انجام دهید.

گرفتن خودکار با پا: یک خودکار را روی زمین قرار دهید و با پاها آن را از زمین بردارید به‌طوری که کل انگشتان پا اطراف خودکار را بگیرد برای پنج ثانیه خودکار را به همین حالت نگه دارید. انجام این کار، سه یا چهار بار در روز کافی است.

نوشتن حروف الفبا: با انگشت بزرگ پا، حروف الفبا را در هوا بنویسید. این کار را سه بار در روز برای هر پا، انجام دهید.

استفاده از آب گرم: استفاده از آب گرم بهترین و مؤثرترین روش است، به‌طوری که اگر هر روز عصر یا صبح یا قبل از بیرون آمدن از رختخواب، به مدت پانزده دقیقه پاهایتان را در آب گرم قرار دهید. سپس پای خود را خشک کرده و به مدت پنج تا ده دقیقه با گوشت کوب به ملایمت روی پاشنه پا بکوبید، این در حالی است که مراقب باشید ضربه هایتان محکم نباشد، می‌توان تاثیر آن را مشاهده کرد.

استفاده از یخ: در یک لیوان بستنی، آب بریزید و در فریزر قرار دهید . پس از نیم ساعت یک چوب بستنی در لیوان قرار دهید و بگذارید کاملا یخ ببندد، سپس چوب بستنی را در دست گرفته و به صورت دایره‌های هم پوشان روی پاشنه پا بکشید به طوری که هر دایره، نصف دایره قبل را بپوشاند.

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل بروفن، مفنامیک و ایندومتاسین این داروها علایم را از بین برده و درد را به طور موقت کاهش می دهند اما علت اصلی را از بین نمی‌برند.

تزریق کورتیزون در صورت عدم بهبودی با روش‌های گفته شده قبلی از این دارو استفاده می‌شود. کورتیزون داروی ضد التهاب است و از طریق کاهش التهاب پاشنه، موجب کاهش درد می‌شود اما تأثیر آن موقت است.

پس از بهبودی از پد پاشنه و ورزش‌های کششی استفاده کنید. مصرف چربی‌ها را کمتر کنید و ویتامین C بیشتری مصرف کنید، به طوری که می‌توان گفت این فعالیت‌ها از بازگشت مجدد جلوگیری می‌کند.

 

 
 
امید به کشف روشی تازه جهت ترمیم مینیسک زانو
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ٤:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۸
 
 
 

امیدهای تازه محققان دانشگاه امیرکبیر برای درمان مهندسی بافت پارگی مینیسک زانو به روش تهران - پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مرحله آزمون های حیوانی برای تهیه داربستی ویژه درمان پارگی مینیسک زانو به روش مهندسی بافت هستند.

امیدهای تازه محققان دانشگاه  امیرکبیر برای درمان پارگی مینیسک زانو به روش مهندسی بافت

' ملیکا صارم ' پژوهشگر طرح پارگی مینیسک زانو دراین مورد گفت: پارگی مینیسک زانو یکی از عوارض رایج فشارهای زیاد به زانو از جمله در ورزش هایی مانند والیبال و فوتبال است.

وی خاطرنشان کرد : بررسی ها در گروهی از والیبال بازان کشورمان نشان داد که 12 درصد از آنها مشکل مینیسک دارند و درمان های کنونی شامل برداشتن کامل یا قسمتی از مینیسک پاره شده می تواند عارضه ابتلا به آرتروز زودرس را به دنبال داشته باشد.

صارم درمورد روش جدیدی که محققان بر روی آن در حال بررسی هستند، گفت : در این روش سلول های بافت مینیسک ازخود بیمارگرفته و پس ازکشت درقالب یک داربست به محل مینیسک پاره شده ، متصل می شود ، این کار عارضه روش های کنونی را ندارد و موجب تشکیل بافت در قسمت پاره شده مینیسک می شود.

این پژوهشگر یادآور شد : این تحقیق هم اکنون در مرحله آزمون حیوانی است و در حال حاضر نمونه ای از این داربست در بدن خرگوش کار گذاشته شده و در هفته های آینده منتظر پاسخ بدن خرگوش خواهیم بود تا در صورت موفقیت گام های بعدی برای آزمون‌های گسترده تر و در نهایت آزمایش انسانی فراهم شود.

صارم ، مینیسک را دارای سه لایه پرخون، با خون رسانی متوسط و بدون خون رسانی ذکر کرد و گفت: پارگی ها معمولا به لایه داخلی که خون رسانی ندارد و ترمیم طبیعی آن امکان پذیر نیست، کشیده می شود ، از این رو در روش جدید، داربستی از سلول‌های رشد داده شده به همراه ماده غذایی در محل کاشته می شود، این داربست به تدریج و معمولا در 30 تا 40 روز در بدن جذب و سلول ها جزیی از مینیسک آسیب دیده می شوند.

به گفته وی این روش هم اکنون در برخی مراکز تحقیقاتی دنیا در حال بررسی و هنوز به مرحله انسانی نرسیده است.