فیزیوتراپی آسیب های ورزشی مفصلی عضلانی tel:26315000

کلینیک فیزیوتراپی پردیسان (تهران) TEL: 26315000

فیزیوتراپی موش‌های فلج شده را به راه انداخت
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٧
 
 
 شیوه درمانی جدید موش‌های فلج شده را به راه انداخت
پژوهشگران اروپایی می‌گویند توانسته‌اند موش‌های فلج‌شده را با استفاده از یک برنامه فیزیوتراپی که شامل تحریک الکتریک و شیمیایی طناب نخاعی و استفاده یک برنامه توانبخشی با کمک ابزارهای روباتی به راه بیندازند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این بررسی که نتایج آن در جورنال ساینس منتشر شده است، امکان جدیدی را برای درمان انسان‌های فلج شده ناشی از قطع نخاع مطرح می‌کند؛ تاکنون تحقیقات برای درمان این انسان‌ها بر یافتن روش‌هایی برای باززایی سلولهای عصبی در طناب نخاعی قطع شده متمرکز بوده است، اما تحریک کردن مغز و نخاع برای فعال کردن آنها شیوه جدیدی برای درمان این بیماران است.

پژوهشگران سوئیسی که این تحقیق را انجام داده‌اند می‌گویند شیوه مورد بررسی آنان مشابه شیوه‌ای است که در آن دستگاه عصبی رشد نیافته نوزادان با تجربه کردن می‌آموزد تا چگونه فعالیت مغز و اندام‌ها را هماهنگ کند و در نتیجه نوزادان به تدریج خزیدن، ایستادن، راه رفتن و بازی کردن را می‌آموزند.

دانشمندان سوئیسی برای فعال کردن مجدد مسیرهای عصبی موش‌های فلج شده از یک طرف با تزریق مجموعه‌ای از ناقل‌های عصبی - سروتونین، دوپامین و نوراپی‌نفرین- به اطراف نخاع و استفاده از مجموعه‌ای از الکترودها برای تحریک کردن نخاع در نزدیک محل قطع شدگی آن، به تحریک الکتریکی- شیمیایی نخاع موش‌ها پرداختند و از طرف دیگر از یک برنامه توانبخشی استفاده کردند که در آن با کمک یک ابزار روباتی موش‌ها را روی دو پا بلند می‌کرد و در حالت ایستاده قرار می‌داد تا به آنها بدون افتادن بتوانند راه بروند.

یک پاداش شکلاتی هم در جلوی موش‌های فلج شده قرار داده می‌شد تا به آنها برای راه رفتن انگیزه بدهد. پس از این اقدامات حیوانات فلج شده توانست چند قدمی بردارند.

پس از شش هفته ادامه این برنامه درمانی، مهارت‌های موش‌ها به قدری افزایش یافت که درصد بالایی از آنها می‌توانستند بدون استفاده از این ابزارهای تحریک‌کننده، به طور ارادی از پلکان بالا بروند و موانع را پشت سر بگذارند و حتی پرش انجام دهند.

این پژوهشگران می‌گویند با بهبود بخشیدن به ابزارهای مورد استفاده‌شان امیدوارند در آینده این شیوه را بر روی انسان‌ها نیز آزمایش کنند.

آنان تاکید می‌کنند که این روش به علاج کامل بیماران قطع نخاعی منتهی نخواهد شد، اما کیفیت زندگی آنان را بهبود خواهد بخشید.

 

 
 
با تمرکز فکر به مقابله دردها بروید
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢
 
 
با فعالیت ذهنی به جنگ دردها بروید
محققان دریافته‌اند که تمرکز روی یک مسئله موجب می‌شود که بدن درد را نفی کند

محققان با استفاده از فناوری اسکن، توانستند نشان دهند که منحرف کردن ذهن افراد می‌تواند سیگنال‌های درد را در بخش مرکزی تا بالایی مغز از بین ببرد.

در این تحقیق از داوطلبان خواسته شد یک کار ذهنی سخت یا آسان انجام دهند درحالی که سطح دردآوری از گرما به بازوی آنها اعمال می‌شد، در این میان افرادی که کار ذهنی دشوارتری انجام می‌دادند درد کمتری احساس می‌کردند.

دکتر کریستین اسپرینگر نویسنده این تحقیق از مرکز پزشکی دانشگاه هامبورگ در آلمان اظهار داشت: نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که این پدیده یک پدیده روان شناختی نیست، بلکه یک مکانیسم عصب شناختی است که میزان سیگنال‌های درد را از نخاع تا قسمت‌های فوقانی مغز کاهش می‌دهد.

محققان اظهار داشتند که نتایج این تحقیق نقش رویکردهای درمانی رفتاری شناختی را در درمان درد بیماری‌ها تقویت می‌کند.