فیزیوتراپی آسیب های ورزشی مفصلی عضلانی tel:26315000

کلینیک فیزیوتراپی پردیسان (تهران) TEL: 26315000

ورزش تنها راه درمان دردهای مزمن
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۸
 
اگر دچار کمردرد یا درد مفصلی مزمن هستید، شاید بخواهید که همه روز را بستر دراز بکشید. گرچه چنین وضعیتی وسوسه‌کننده است، ممکن است مشکلات شما را بدتر کند.

پزشکان در گذشته به افراد دچار کمردرد  یا دردهای مفصلی مزمن توصیه می‌کردند در بستر استراحت کنند، اما بررسی‌های جدید نشان داده‌اند که ورزش کردن و حفظ انعطاف‌پذیری بدن به کنترل درد مزمن کمک بسیاری می‌کند.

ورزش آستانه تحمل درد را بالا می‌برد. در افرادی که دچار درد مزمن هستند، آستانه درد پایین می‌آید، به عبارت دیگر میزان کمتری از درد باعث می‌شود فرد احساس ناراحتی بیشتری کند. ورزش‌های هوازی تقویت‌کننده قلب و عروق، تمرین‌های قدرتی و تمرین‌های کششی برای افزایش انعطاف‌پذیری بدن به شما کمک می‌کند تا آستانه تحمل دردتان را بالا ببرید.

چطور شروع کنیم؟

اگر دچار درهای مزمن برای مثال کمردرد یا دردهای مزمن مفصل‌های لگن، زانو یا شانه هستید، نباید برنامه تمرینی‌تان را بدون مشاوره شروع کنید. ابتدا با پزشک‌تان مشورت کنید و  به دنبال کمک گرفتن از یک کارشناس- فیزیوتراپیست یا تمرین‌دهنده ورزشی - باشید تا یک برنامه تمرینی متناسب با وضعیت‌ بدن تان به شما بدهد.

یک تمرین‌دهنده خوب در ابتدا یک ارزیابی "وضعیت قرارگیری بدنی" (posture) انجام می‌دهد. تمرین‌دهنده به نحوه نشستن، ایستادن و راه رفتن شما دقت می‌کند و بر اساس آنها تمرین‌های لازم را مشخص می‌کند.

ما در طول زندگی دچار عدم‌تعادل‌هایی در وضعیت قامت‌مان - چگونگی ایستادن یا نشستن- می‌شویم. ممکن است هنگام حمل بچه‌‌تان روی یک طرف لگن‌تان فشار بیشتری بیاورید. ممکن است کیف‌تان را روی یک شانه‌تان حمل کنید. عدم تعادل‌هایی که به این ترتیب به وجود می‌آید، اغلب ممکن است باعث درد پشت، لگن، زانو یا شانه‌ها شود.

از جمله ساده‌ترین اقداماتی که می‌توانید برای تسکین درد پشت، یا درد سایر مفاصل انجام دهید، انجام تمرین‌های ساده و بی‌خطر کششی است:

  •  به پشت روی فرش یا تشک دراز بکشید. ساق پاهای‌تان را روی یک کاناپه یا صندلی بگذارید، به طوری که ساق پاهای‌تان از پاشنه پا تا پشت زانو به طور کامل روی آن تکیه کند. در این حالت در وضعیتی مشابه نشستن پشت صندلی قرار دارید، به جز اینکه در این حالت روی ستون فقرات‌تان هیچ فشاری وارد نمی‌شود.
  •  روی شکم روی یک توپ تعادلی دراز بکشید و بگذارید بدن‌تان از طرفین توپ آویزان شود.
  •  به پشت دراز بکشید و زانوهای‌تان را به سمت قفسه سینه‌تان ببرید. این وضعیت بدنی را وضعیت "نوزاد خوشحال" می‌گویند.
  •  چمباتبه زدن یک تمرین ساده دیگر است که ممکن است به کاهش درد شما کمک کند. اگر در هنگام چمباتمبه زدن احساس درد دارید، مربی‌تان می‌تواند شکل‌های تغییریافته این وضعیت بدنی را به شما پیشنهاد کند. هر چه توانایی‌تان برای چمباتمبه زدن بیشتر شود، به میزان بیشتری دردتان کاهش پیدا می‌کند و قدرت‌تان برای انجام فعالیت‌هایی مانند بالا و پایین‌رفتن از پله‌ها بیشتر می‌شود.

چه ورزشی را انجام دهیم؟

به جز تمرین‌های کششی ساده‌ای که در بالا ذکر شد، یکی از مهمترین ورزش‌هایی که به بهبود درد مزمن پشت کمک می‌کند، ورزش‌های هوازی است که آمادگی قلبی-عروقی فرد را هم بهبود می‌بخشند. بررسی‌ها نشان داده‌اند انجام ورزش‌های هوازی با کاهش کمردرد و زانو هم همراه است.

مسئله کلیدی یافتن تمرینی است که در حین انجام آن دچار درد نشوید. ممکن است با پیاده‌روی سریع روی تردمیل این تمرین‌ها را آغاز کنید. اگر دردتان با انجام تمرین بهتر شد، می‌توانید در قدم بعدی تمرین با "ماشین الیپتیکال" را امتحان کنید.

اگر هنوز درد زیادی را احساس می‌کنید، می‌توانید ورزش‌های آبی مانند شنا را امتحان کنید و یا در کلاس‌های انجام ورزش‌های هوازی درون آب (آکوا- ایروبیک) شرکت کنید. غوطه‌وری درون آب برای افراد با کاهش فشار وارد شده بر مفاصل به کاهش درد افراد دچار درد مفصل کمک می‌کند. با انجام ورزش‌های آبی می‌توانید تمرین‌های هوازی و تمرین‌های مقاومتی را بدون وارد کردن فشار بر مفاصل‌تان انجام دهید.

تمرین‌های قدرتی نیز می‌توانند به تسکین کمردرد و مفاصل کمک کنند. سوالی که مطرح می‌شود این است که تمرین آزاد با وزنه‌ بهتر است یا انجام این تمرین‌ها بر روی ماشین‌های ورزشی؟ کارشناسان می‌گویند هر دو نوع تمرین جایگاه خاص خودشان را دارند.

هنگامی که فردی دچار مشکلات مفصلی برای اولین بار به تمرین با وزنه می‌پردازد، استفاده از ماشین‌های ورزشی می‌تواند فرد را در انجام حرکاتش هدایت کند؛ اما هنگامی که از ماشین ورزشی استفاده می‌کنید، تنه‌تان را روی آن تکیه دارد، در حالیکه در هنگام انجام فعالیت واقعی چنین تکیه‌گاهی وجود ندارد.

بنابراین بهتر است ترکیبی از تمرین آزاد با وزنه و تمرین استقامتی روی ماشین را انجام دهید، به این نحو که ابتدا بیشتر با ماشین تمرین کنید، و بعد با افزایش آمادگی بدنی‌تان بیشتر به تمرین آزاد با وزنه بپردازید.

ورزش‌هایی که نباید انجام دهید

افرادی که دچار مشکلات مفصلی ایجاد کننده درد شدید هستند، معمولا باید از ورزش‌هایی که فشار و ضربه شدیدی به مفاصل وارد می‌آورد، خودداری کنند. برای مثال بسیاری از افراد دوست دارند بدوند و دویدن ورزشی عالی است، اما فشار زیادی روی مفاصل وارد می‌کند. بسکتبال نیز ورزشی است که فشار زیادی روی مفاصل می‌آورد زیرا در حین آن جهیدن، جابجایی سریع و حرکات در جهات متفاوت انجام می‌شود.

بسیاری از افرادی دچار درد مزمن پشت یا مفاصل در مورد اینکه آیا می‌توانند به ورزش دلخواه‌شان برای مثال تنیس یا گلف بازگردند یا نه، سوال می‌کنند.

متاسفانه این نوع ورزش‌ها فشار زیادی روی ستون فقرات ایجاد می‌کند برای مثال در تنیس یا گلف در زدن ضربات از یک طرف بدن‌تان بیشتر استفاده می‌کنید؛ به این ترتیب بر یک طرف بدن فشار بیش از حدی می‌آید و طرف دیگر بدن بیش از حد در حالت استراحت قرار می‌گیرد و عدم تعادلی در وضعیت قرار گیری بدن رخ خواهد داد.

برای حل این مشکل باید راه‌های دیگری را برای تقویت طرفی از بدن که در ورزشی مانند تنیس یا گلف کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، پیدا کنید.

باید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید تا به شما تمرین‌هایی برای متعادل کردن تاثیر حرکات مکرر در یک طرف بدن را بدهد. انجام تمرینات پایه‌ای برای تقویت تنه می‌تواند در این مورد به شما کمک کند؛ انجام تمرین‌های چرخشی و پیچشی با "توپ طبی" (توپ سنگینی به قطر تقریبا به اندازه عرض شانه‌های یک فرد معمولی، حدود 35 سانتی‌متر که برای تمرین‌های قدرتی استفاده می‌شود) نیز مفید است.

درد مزمن با کاهش کیفیت زندگی همراه است؛ انجام تمرین‌های ورزشی می‌تواند به نحوی تاثیرگذار کیفیت زندگی شما به حالت عادی بازگرداند. دلیلی برای نشستن و دردکشیدن وجود ندارد.


 
 
استفاده از لیزر مادون قرمز ومدالیته های فیزیک درمانی در سرطان
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۳
 

  دانشمندان دانشگاه 'شربروک' کانادا نوعی لیزر مادون قرمز ساخته‌اند که کاربرد اصلی آن درمان تومورهای سرطانی است

 این لیزر جدید بر خلاف روش‌های متداول که تمام سلول‌های موجود در مسیر پرتو لیزر را نابود می‌کنند، تنها سلول‌های سرطانی تومور را مورد هدف قرار می‌دهد و هیچ آسیبی به پوست و بافت اطراف تومور وارد نمی‌کند.

در حال حاضر آسیبی که هنگام پرتو درمانی به بافت‌های سالم اطراف تومور وارد می‌شود، عامل اصلی حالت تهوع و سایر عوارض جانبی پرتو درمانی است.

با استفاده از این لیزر جدید، این اثرات جانبی از بین می‌رود و بیمار بدون بروز حالت تهوع و سایر عوارض فعلی، درمان می‌شود.

دانشمندان به دنبال راهکار مناسبی برای انتقال پرتوهای این لیزر از طریق فیبرنوری هستند تا جراحان بدون نیاز به تجهیزات اضافی به طور مستقیم بتوانند لیزر را در طول جراحی به منظور خارج کردن تومور از بدن بیمار مورد استفاده قرار دهند.


 
 
رمز سلامتی مفاصل
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۳
 

در صورتی مفاصل سالم می مانند که حرکت کنند. هرچه بیش تر حرکت کنید خشکی کم تری را در مفاصل احَساس خواهید کرد. مشغول هر کاری که هستید، مطالعه، کار، تماشای تلویزیون یا روی صندلی و پشت میز مدام تغییر حالت دهید و به اطراف حرکت کنید.

درد و ورم مفاصل
غضروف های انتهایی مفاصل بر اثر استفاده شدن بیش از حد یک مفصل یا آسیب دیدگی، می تواند تجزیه گردد و باعث باریک شدن فضای مفصلی و به هم ساییده شدن استخوان ها شود. که در نتیجه می تواند به التهاب، تورم، خشکی، و احتمالا آرتروز، که شایع ترین نوع از بیماریهای ورم مفاصل است، منجر شود. نوع دیگری از بیماری های ورم مفاصل، آرتریت روماتوئید است که یک بیماری خود ایمنی است و مشخصه آن التهاب شدید می باشد.

راه کار ها:

1-    مراقب بدن خود باشید
مصدومیت می تواند به مفاصل شما هم اسیب وارد کند. پس محافظت از مفاصلتان در کل زندگی ضروری به نظر می رسد. به هنگام فعالیت های پر خطر مانند اسکیت از محافظ مخصوص آرنج و زانو باید استفاده کرد. در صورت ضرب دیدگی و درد مفاصل، قبل از ورزش هایی مثل تنیس یا گلف، بایستی این مفاصل اتل شوند تا از تحرک بیش از حد آنها جلوگیری شود.

2-    وزن مناسب برای مفاصل سالم
تنها کافیست چند کیلوگرم از وزن خود بکاهید  تا بار اضافی را از مفاصل زانو، پشت، ران و گردن حذف کنید. اضافه وزن به فشارهای وارده بر این مفاصل می افزاید و علاوه بر آن، خطر ساییدن غضروف های این مفاصل را دوچندان می کند. همچنین افراد با چربی اضافه دارای مقادیر بیش تری از مواد برای ایجاد تورم می باشند. حتی کاهش وزن به میزان اندک، تاثیر زیادی روی سلامت مفاصل خواهد داشت. به طوری که، به ازای هر پاند کم کردن وزن، معادل 4 پاند بار از دوش مفصل زانو برداشته می شود.

3-    پرهیز از حرکات کششی سنگین
به عقیده ی کارشناسان، حرکات کششی قبل از ورزش در واقع باعث سفت شدن عضلات و افزایش خطر کشش عضله می گردد.  مفاصلی که بیش از حد مورد کشش قرار گرفته اند، بیش تر در معرض آسیب دیدگی هستند به خصوص برای افراد مبتلا به ورم مفاصل. در عوض، نرمش های آرام پیش از شنا را انجام دهید که نه تنها عضلات را گرم می کند ، بلکه به شل شدن کامل مفاصل، رباط ها، تاندون ها و اطراف آن ها کمک می کند.

4-    تمرینات سبک
برای محافظت از مفاصل خود، بهترین انتخاب، گزینه هایی مثل دوچرخه سواری و شنا هستند که تاثیر کمی روی مفاصل دارند. چرا که ورزشهای سنگین می تواند خطر آسیب های ناشی از مفاصل را افزایش داده و به تدریج ممکن است باعث آسیب به غضروف ها شود. بلند کردن وزنه های سبک نیز یک گزینه ی مناسب به عنوان ورزش به حساب می آید اما در صورت ابتلا به آرتروز، مشاوره با پزشک اجتناب ناپذیر است.

5-    عضلات قوی تر در اطراف مفاصل
داشتن ماهیچه های قوی تر در اطراف مفاصل به کاهش فشار روی خود مفاصل منجر می شود. تحقیقات نشان می دهد که به عنوان مثال داشتن عضلات ران ضعیف، خطر ابتلا به استئوآرتریت زانو را افزایش می دهد.

6-    حفظ انعطاف پذیری مفاصل
در تمرین ها، از حداکثر دامنه ی حرکتی مفاصل، استفاده کنید تا خشکی آن ها کاهش یابد و انعطاف پذیری آن ها حفظ گردد. دامنه ی حرکتی به حد طبیعی مفاصل در تغییر حالت در جهات مختلف اشاره دارد. در صورت دست و پنجه نرم کردن با آرتروز، پزشک شما می تواند دامنه ی حرکت های مناسب برای شما را به طور روزانه تعیین کند.   

7-    ماهی فراموش نشود
اگر از درد مفاصل آرتریت روماتوئید (RA) رنج می برید، خوردن ماهی بیشتر را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید. ماهی هایی مانند سالمون و ماکرل منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا-3 می باشند. امگا-3  به حفظ سلامت مفاصل کمک می کند و همچنین کاهش التهاب، که یک عامل برای درد مفاصل و حساسیت در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید است، را باعث می شود. ماهی را خیلی دوست ندارید، کپسول روغن ماهی ها را امتحان کنید.

8-    داشتن استخوان های قوی
کلسیم و ویتامین دی به تقویت استخوان ها کمک می کند. استخوان های محکم از به هم خوردن تعادل و آسیب های احتمالی به مفاصل جلوگیری می کند. محصولات لبنی و سبزیجاتی چون گل کلم منابع خوبی برای کلسیم هستند.
 
9-    حالت بدنی مناسب
به حالت های استاندارد نشست و برخاست کنید. حالت مناسب بدن می تواند شما را در داشتن مفاصل سالم از سر تا پا کمک کند. یک راه ساده برای حفظ حالت صحیح بدن، قدم زدن است. همین طور شنا کردن نیز در این امر مثمر واقع می شود.

10-    بلند کردن و حمل اصولی اشیاء
در نظر داشته باشید که به هنگام حمل کردن و بلند کردن اشیاء، کدام قسمت بدن تحت فشار واقع می شود. برای نمونه، کیف خود را روی شانه حمل کنید تا آن که با دست خود، چرا که ماهیچه ها و مفاصل قوی تر در این فرایند درگیر هستند.

11-     استفاده از یخ برای تسکین درد
از یخ به عنوان تسکین دهنده درد استفاده کنید به علاوه آن که، از تورم جلوگیری می کند. در صورت احساس درد در مفاصل خود یک بسته یخ را داخل پارچه ای بپوشانید و به مدت 20 دقیقه در محل درد قرار دهید تا شاهد بهبود اوضاع باشید. توجه داشته باشید که از تماس مستقیم یخ روی پوست پرهیز کنید.

12-    استفاده از گلوکزآمین
گلوکوزامین ترکیب شیمیایی طبیعی موجود در غضروف مفاصل است. برخی مطالعات نشان داده است گلوکوزامین - همراه با کندرویتین - ممکن است برای کمک به دردهای متوسط تا شدید آرتروز زانو موثر واقع شود.

و در پایان مراقب مفاصل آسیب دیده ی خود باشید