فیزیوتراپی آسیب های ورزشی مفصلی عضلانی tel:26315000

کلینیک فیزیوتراپی پردیسان (تهران) TEL: 26315000

با خوردن گوجه فرنگی از سکته پیشگیری کنیم
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢۳
 

 


در یک آزمایش جدید معلوم شد مصرف گوجه‌فرنگی و سایر مواد غذایی غنی از نوعی آنتی‌اکسیدان موسوم به لیکوپن خطر سکته مغزی را در مردان کاهش می‌دهد.

پزشکان در این مطالعه دریافتند مردانی که بالاترین سطح لیکوپن را در خونشان دارند 55 درصد کمتر با خطر ابتلا به سکته مغزی مواجهند.

دکتر جیونی کارپی از متخصصان علوم پزشکی دانشگاه شرقی فنلاند در این مطالعه تاکید کرد: یافته جدید تاییدی بر ضرورت مصرف پنج وعده میوه و سبزی در طول روز است. رعایت این توصیه تغذیه‌ای می‌تواند از عوامل مهم کاهش موارد سکته در سراسر جهان باشد.

در مطالعات قبلی نیز معلوم شد لیکوپن می‌تواند توان کلسترول بد را در ایجاد پلاک‌های درون سرخرگی، کاهش دهد. این پلاک‌ها اگر در عروق تشکیل شوند خطر سکته قلبی و مغزی افزایش پیدا می‌کند.
لیکوپن همچنین از تولید کلسترول، تشکیل لخته‌های خونی و تجمع پلاکت‌های خونی جلوگیری می‌کنند


 
 
پارگی رباط صلیبی
نویسنده : فیزیوتراپیست عارف سعیدی - ساعت ۱:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱
 

 پارگی رباط صلیبی قدامی

رباط صلیبی قدامی زانو یکی از چهار رباط مهم برای پایداری زانو و حرکت مناسب آن است

 رباط صلیبی قدامی به شکل ذوزنقه‌ای در میان زانو انتهای استخوان ران را به استخوان درشت نی متصل می‌کند؛ این رباط از لغزیدن استخوان درشت‌نی (تیبیا) در جلوی استخوان ران جلوگیری می‌کند، و نیز پایداری چرخشی زانو را باعث می‌شود.

آسیب‌دیدگی این رباط ممکن است خفیف و در حد پارگی جزئی یا شدید و در حد پارگی کامل یا جدا شدن آن از یک سر استخوان باشد.

رباط صلیبی قدامی به شیوه‌های گوناگونی ممکن است آسیب ببیند؛ شایع ترین شیوه آسیب‌دیدگی این رباط خم شدن بیش از حد زانو به عقب و پیچیدن بیش از حد زانو، یا متمایل شدن بیش از حد زانو به یک طرف است.

پارگی این رباط اعلب به علت ضربه مستقیم به زانو در هنگامی است که پا در وضعیت پایداری قرار دارد، برای مثال هنگامی که یک بازیکن فوتبال را که محکم روی پاهایش ایستاده است، از کنار تکل می‌کنند.

پارگی این رباط در ورزش‌هایی که همراه به ضربات شدید هستند و نیز هنگامی که زانو در هنگام حرکت سریع با هنگام توقف از از یک حرکت سریع دچار تغییر وضعیت شدید می‌شود، ممکن است رخ دهد.

پارگی رباط صلیبی قدامی با علائم شنیدن صدای تق پس از ضربه، درد در بخش بیرونی و پشت زانو، تورم پس از چند ساعت، محدودیت حرکات زانو به علت درد و تورم و احساس ناپایداری در زانو، گیر کردن زانو یا خالی کردن زانو در هنگام انداختن وزن روی آن بروز می‌کند.

جهت درمان پارگی های ناقص درمان فیزیوتراپی بسیار مفید خواهد بود اما پارگی های کامل این رباط نیاز به جراحی بازسازی رباط خواهد داشت و سپس حتما بایستی تحت نظر فیزیوتراپیست درمان کامل شود.