امیدی برای بیماران قطع نخاع

راه رفتن دوباره مرد قطع‌نخاعی


گروهی از پزشکان توانسته‌اند با ابداع تکنیک درمانی جدید در رشد سلول‌های نخاعی، به مردی که از ناحیه کمر به پایی کاملا فلج بود کمک کنند تا دوباره راه برود، دستاوردی که می‌تواند امید را به دل میلیون‌ها نفر ناتوان حرکتی بازگرداند.

براساس گزارش گاردین، درک فیدیکا،‌مرد بلژیکی که برای چهارسال از کمر به پایین بدنش به صورت کامل فلج بود، اکنون به لطف تکنیک جراحی پیشرفته‌ای دوباره قدرت پاهای خود را به دست آورده‌است. این تکنیک می‌تواند امید را به دل میلیون‌ها انسان مبتلا به آسیب‌های نخاعی بازگرداند.

جراحان لهستانی با استفاده از سلول‌های پشتیبان اعصاب که از بینی بیمار استخراج کرده‌بودند، توانستند بافت آسیب دیده نخاعی را  ترمیم کرده و امکان راه‌رفتن دوباره وی را برای مرد با فیزیوتراپی فراهم آورند.

این مرد 38 ساله به عنوان اولین بیمار در جهان که آسیب شدید نخاعی‌اش ترمیم شده‌است،‌اکنون می‌تواند با کمک فیزیوتراپی و محافظ راه برود، رانندگی کند و زندگی مستقل خود را دوباره از سر بگیرد؛ همچنین احساس به اندام‌های پایینی بدن این مرد بازگشته‌است.

جفری رایزمن، جراحی که رهبری گروه دانشمندان مخترع این تکنیک درمانی را در موسسه عصب‌شناسی کالج لندن به عهده دارد، می‌گوید ما باور داریم این تکنیک موفقیتی بزرگ است که با پیشرفت‌های بیشتر می‌تواند منجر به خلق تحولات تاریخی در چشم‌انداز جامعه مبتلایان به آسیب‌های نخاعی شود.

این جراحی توسط گروهی از جراحان لهستانی به رهبری یکی از برترین جراحان نخاع جهان، پاول تاباکو انجام گرفت. در این جراحی سلول‌های بویایی OEC از بینی بیمار به نخاعش پیوند زده‌شد. این سلول‌ها به ترمیم سلول‌های عصبی آسیب‌دیده که پیام‌های بویایی را به بخش پیشین مغز می‌رسانند، کمک می‌کند.

این سلول‌ها در این جراحی به نخاع بیمار پیوند زده شدند و توانستند پایانه آسیب‌دیده نسوج عصبی را تحریک به رشد مجدد کرده و به یکدیگر پیوند دهند، آسیبی که تا پیش از این غیرقابل ترمیم بود.

به گفته رایزمن که امیدوار است با تخصیص بودجه بتواند تا چند سال آینده سه بیمار دیگر را در لهستان درمان کند، این بیمار 38 ساله اکنون با می‌تواند راه برود و ماهیچه‌های نیمه چپ بدنش توسط فیزیوتراپی تا حد قابل توجهی احیا شده‌اند. او با کمک واکر می‌تواند حرکت کند و می‌تواند پشت فرمان خودرو بنشیند.

/ 0 نظر / 51 بازدید