لیزر در درمان گرفتگی های عروق کرونر

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: پرو فسور' سید محمد عترتی خسروشاهی ' استاد دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این مورد گفت: یکی از بخش هایی که ما در آن تمرکز کردیم، درمان بیماری های عروق کرونر برای پیش گیری از سکته قلبی است.
وی افزود: لیزر روش مناسبی برای درمان بیماری های گرفتگی عروق کرونری به شمار می رود ولی مشکل آن باقی ماندن بقایای لخته در دیواره رگ است. بنابراین طرح تلفیق تابش پرتو لیزر و نانوذرات حاوی دارو در این آزمایشگاه مد نظر قرار گرفت.
دکتر 'محبوبه محمودی ' پژوهشگراین طرح با اشاره به مشکلات کاربرد روش های متداول درمان بیماری های گرفتگی رگهای کرونر از جمله استفاده از بالن آنژیوپلاستی، استنت (داربست)، دارودرمانی و در نهایت جراحی بایپس گفت: احتمال بازگشت گرفتگی و نیز مشکلات عمل قلب باز در روش جراحی از جمله عوارض و دشواری های کنونی به شمار می‏روند.
وی پاکسازی کامل رگ های قلب با قطرهای مختلف را از ویژگی های این روش دانست و افزود: ما در آزمایشگاه سخت ترین ترکیب لخته را شبیه سازی کردیم و موفق شدیم با روش جدید آن را برطرف کنیم.
محمودی روش کار را شامل تزریق نانوذرات حاوی داروی حل کننده لخته به وسیله لوله ای باریک در محل لخته ذکر کرد و گفت: همراه با تزریق این نانوذرات ، پرتوی لیزر نیز با ویژگی ها و طول موج مشخص (به دلیل جلوگیری از آسیب به دیواره رگ)،‌ در محل لخته پرتودهی می شود و باعث انتقال نانوذرات به داخل لخته می شود.
وی افزود: لیزر به صورت پالسی یا ضربان دار به لخته تابیده شده و در اثر برهمکنش لیزر و لخته و با ایجاد حباب هایی در لخته باعث نفوذ نانوذرات در منافذ ریز لخته می شود، سپس داروی ضد لخته از جدار ذرات با پوشش دوگانه در درون لخته آزاد و آن را از بین می برند.
این پژوهشگر ، تهیه نانوذرات داروی ضد لخته و رهایش کنترل شده دارو را از دیگر دستاوردهای این طرح اعلام کرد و گفت: در روش دارودرمانی و روش های دیگر درمان بیماری های گرفتگی رگ، این دارو به میزان (دوز) زیاد با توجه به نیمه عمرکوتاه این دارو به شکل تزریقی وارد جریان خون می شود و موجب خونریزی در افراد مسن و کسانی که دارای زخم باز در بدن هستند، می شود.
به گفته وی برای مثال در محل وارد کردن لوله بالن در روش بالن آنژیوپلاستی، احتمال خونریزی زیاد است.
این پژوهشگر یادآور شد :‌این در حالی است که نانوذرات با حجم بسیار کمتر دارو، دقیقا در محل لخته تزریق می شوند و انتقال آن ها توسط لیزر باعث اثر بیشتر دارو بر روی لخته می شود و همچنین از خونریزی جلوگیری می شود.
این طرح در مقطع دکتری مهندسی پزشکی با راهنمایی پروفسور' سیدمحمدعترتی خسروشاهی' انجام شده است، در مرحله بعد در حیوانات آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار می گیرد تا پس از موفقیت در آن، به مرحله آزمون انسانی برسد.

/ 0 نظر / 8 بازدید