خطر نوشیدن آب فراوان هنگام ورزش

بر اساس راهنمایی‌های جدید یک پانل بین‌المللی، بهترین راهکار برای ورزشکارانی که نگران از دست رفتن رطوبت بدن خود هستند نوشیدن آب در زمانی است که احساس تشنگی می‌کنند تا مبادا موجب رطوبت‌رسانَی بیش از حد به بدن و ابتلا به بیماری هیپوناترمی مرتبط با ورزش که نادر اما مرگبار است، شوند.

به گزارش سرویس هلث، هیپوناترمی کاهش سطح خونی یون سدیم در بدن است. هیپوناترمی مرتبط با ورزش زمانی رخ می‌دهد که نوشیدن بیش از حد، بر توانایی کلیه‌ها برای دفع آب اضافی غلبه می‌کند و سدیم در بدن رقیق شده و باعث التهاب سلول‌ها می‌شود که می‌تواند خطر مرگ به دنبال داشته باشد.

به گفته محققان، رطوبت‌رسانی بیش از حد به بدن بیش از از دست دادن آب بدن است.

دکتر جیمز وینگر پزشک ورزشی در مرکز پزشکی دانشگاه لویولا در آمریکا می‌گوید: خطرات مرتبط با از دست دادن آب بدن کم است.

وی افزود: هیچ کس بر اثر از دست دادن آب بدن در میدان‌های ورزشی جان خود را از دست نداده است اما ورزشکاران در موارد نادر بر اثر رطوبت‌رسانی بیش از حد به بدن، جان خود را از دست داده‌اند.

وینگر و همکارانش در کنفرانس 2015 CrossFit در زمینه هیپوناترمی مرتبط با ورزش در کالیفرنیا جمع شدند، تا دستورالعمل‌هایی را در زمینه نگرانی‌های از دست دادن آب بدن بر اثر ورزش ارائه دهند.

این محققان در دستورالعمل جدیدی نوشتند: استفاده از مکانیسم تشنگی ذاتی برای هدایت مصرف مایع، یک استراتژی است که در حین تامین مایع کافی بدن، از نوشیدن زیادی آب و ابتلا به هیپوناترمی جلوگیری می‌کند.

از آنجایی که ورزشکاران می‌توانند از دست دادن 3 درصد یا میزان بیشتری از وزن بدن خود را بر اثر کاهش آب در جریان مسابقات ورزشی تحمل کنند، از دست دادن ملایم آب بدن بر عملکرد ورزشکار تاثیری نمی‌گذارد.

مدت‌هاست که راهنمایی‌های رطوبت‌رسانی به بدن بر نوشیدن حدود 8 اونس (236 میلی لیتر) آب در هر 20 دقیقه ورزش تکیه داشته است ولی بسیاری مربیان ورزشکاران را به مصرف آب بیشتری از این میزان به منظور جلوگیری از از دست دادن آب بدن، گرفتگی عضلات و گرمازدگی راهنمایی می‌کنند.

این در حالی است که به گفته وینگر، گرفتگی عضلات و گرما زدگی در هنگام ورزش بر اثر از دست دادن آب بدن نیست. این مطالعه در مجله Clinical Journal of Sports Medicine منتشر شده است.

/ 0 نظر / 64 بازدید